Radyant Isıtıcı Nedir ve Fiyatları

Radyant Isıtıcı Nedir ve Fiyatları

Radyant Isıtıcı Ne işe Yarar

Radyant ısıtıcılar bazı ısıtıcı çeşitlerinden farklı olarak ortam havasının ısıtılmasını değil direkt olarak gördüğü alanın ısıtılmasını sağlamaktadır. Bu ısıtıcıda elektromanyetik dalgaların iletilmesi yoluyla bir ısınma sağlanmaktadır. Yani bir hava kullanılmaz ve doğrudan nesnelerin ısıtılması sağlanır. Radyant ısıtıcılar genel olarak işletmelerde tercih edilmektedirler. 

Radyant Isıtıcı Nasıl çalışır

Radyant ısıtıcıların çalışma prensiplerine bakıldığında güneşin dünyayı ısıtma şekline benzedikleri söylenebilir. Çünkü bu ısıtıcı nesnelerin ısınabilmesi için kızılötesi ışınları kullanmaktadır. İnsan ya da nesnelere çarpan kızılötesi ışınlar absorbe edildikten sonra objeler birer ısı rezervuarı hâline gelerek ısınmaya başlarlar. Hava üreteçleri bir ortamın ısıtılmasında radyant ısıtıcılara kıyasla daha homojen bir ortam sağlayabilmektedir. 

Radyant Isıtıcı Fiyatları

Radyant ısıtıcılar kendi aralarında boru tipi, seramik veya elektrikli-doğalgazlı şeklinde farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Bu farklılıklar ısıtıcının fiyatını etkilemektedir. Aynı zamanda ısıtıcıdan beklenen performans da ısıtıcının fiyatını etkileyen bir başka faktördür. Genel bir değerlendirme yapılması gerekirse radyant ısıtıcı fiyatlarının 5 bin ile 40 bin tl arasında değişiklik gösterdiği söylenebilir. 

Radyant Isıtıcı Nedir

Radyant ısıtıcılar temas ettikleri alanın ısıtılmasını sağlayan ısıtıcılardır. Doğalgazlı ya da elektrikli olarak kullanılabilen radyant ısıtıcılar, ürettikleri ısı enerjisine ya da plaka özelliklerine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Radyant ısıtıcılar ortam havasını değil infrared tekniği ile temas ettikler yüzeyi veya insanı ısıtan özelliktedirler. Genellikle toplu kullanım alanlarında ve açık havalarda işletmeler tarafından tercih edilmektedirler. 

Radyant Isıtıcı Firmaları

Piyasada farklı radyant ısıtıcı firmaları bulunmaktadır. Bu firmalardan Türkiye’de faaliyet gösterenlerden bazıları; Fornax, Mira Mrc, Gufo, Normgas, Goldsun, Bugass, Neo, Hoşseven firmalarıdır. AÇık alanlarda faaliyet gösteren işletmelerin en fazla tercih ettikleri ve ulşatıkları firmalar bunlardır. Radyant ısıtıcı firmalarının çoğunda kurulum desteği ve hesaplama hizmetleri de sunulmaktadır. 

Doğalgazlı Radyant Isıtıcı Fiyatları

Doğalgazlı radyant ısıtıcı fiyatları ortalama enerji beklentisinde 10000-15000 tl arasında değişiklik göstermektedir. Radyant ısıtıcının seramik oluşu fiyatın açık alevlilere kıyasla daha uygun olmasını sağlayabilmektedir. Mekanlarda sıklıkla tercih edilen radyant ısıtıcı türü de zaten seramik olanlardır. Doğalgazlı radyant ısıtıcı fiyatları Tüekiye’de 5 bin ile 30 bin tl arasında değişiklik göstermektedir. 

Radyant Isıtıcı Hesabı

Isıtmak istediğiniz ortamda eğer radyant ısıtıcı kullanacaksanız ve hangi kademede ayrıca kaç tane koyulması gerektiğini bilmiyorsanız bunun basit bir yöntemi bulunmaktadır. Öncelikle radyant ısıtıcıları eğer yerden 5 metre ve daha fazla bir yükseklikte durması gerekiyorsa ortaya bir ısı kaybı çıkacağını bilmeniz gerekmektedir. İlave edilen her bir metre için %3,3 daha ilave yapılması gerekmektedir. Kaç adet ısıtıcı kullanmanız gerektiğini ise toplam ısı yükünü bek ısıl gücüne bölerek bulabilirsiniz. 

Radyant Isıtıcı Sahibinden

Genellikle dış mekanlarda kullanılan radyant ıstıcılarda çok fazla ikinci el seçeneği bulunmaktadır. Ikinci el fiyatları elbette sıfırlara göre daha uygun olmaktadır. Sıfır radyant ısıtıcı fiyatları 5-40 bin tl arasında değişiklik gösterirken, ikinci ellerde fiyatlar 1000-20000 tl arasında değişmektedir. Isıtıcılarda halihazırda ikinci ellerin kullanılması son derece mantıklıdır çünkü kurulumdan sonra üzerlerinde çok fazla oynama yapılmamaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.