Sıcak Hava Üreteci Tüm Detayları

Sıcak Hava Üreteci Tüm Detayları

Sıcak Hava Üreteci Doğalgazlı

Doğalgazlı sıcak hava üreteçleri genel olarak kapalı alanlardaki ısınma ihtiyacının karşılanması için kullanılmaktadır. Cihazın çalışma prensibi ortamdaki havanın emilerek ısıtılması ve tekrar ortama verilmesi şeklindedir. Doğalgazlı sıcak hava üreteçlerinde farklı tipler bulunmaktadır. Yer tipi ve duvar tipi sıcak hava üreteçleri genel olarak ısınma ihtiyacına bağlı olarak tercih edilmektedir.

Sıcak Hava Üreteci Hesaplama

Hava üreteçlerinin kullanılacakları yükseklik ve alana göre kaç adet olmaları gerektiği belirli bir hesaplama ile belirlenebilmektedir. Tavan yüksekliği arttıkça belirli bir ısı kaybı yaşanmaktadır. Bu nedenle hesaplama yapılırken 5 metrenin üzerinde her bir ilave yükselti için %3,3 kadar bir kayıp yaşanacağının bilinmesi gerekmektedir. Ortama kaç adet ısıtıcının konulacağı ise “Q = a.ψ.A.(ts-tm) W/ m2” denklemi ile bulunabilmektedir.

Sıcak Hava Üreteci Fiyatları

Sıcak hava üreteci fiyatları arasında oldukça büyük farklılıklar bulunmaktadır. Üreteçlerin ısı üretme güçlerine ve markalarına göre fiyatları değişmektedir. Örneğin 5000 tl’ye üreteç bulmanız mümkündür ve bu fiyat 50000 tl’ye kadar çıkabilmektedir. Bu nedenle doğru fiyatları görebilmek için öncelikle kendi aradığınız ürün özelliklerini belirlemeniz gerekmektedir.

Sıcak Hava Üreteci

Sıcak hava üreteçleri genellikle işletmelerde kullanılan, klima mantığında çalışan ancak yalnızca ortam havasını ısıtma yönlü kullanılan araçlardır. Bu cihazlar ortam havasının homojen olarak ısıtılmasını sağlamaktadırlar. Sıcak hava üreteçlerinin kullanıldıkları alanlarda bir de baca sistemi bulunması gerekmektedir. Pek tercih edilmese de evlerde de kullanılabilmeleri mümkündür.

Hava Üreteci

Hava üreteci denildiğinde akla sıcak hava üreteçleri gelmelidir. Sıcak hava üreteçleri kendi aralarında elektrikli ve gaz yakıtlı olmak üzere iki kategoriye ayrılmaktadırlar. Ayrıca hava üreteçleri kapalı alanların ısıtılması için kullanılmaktadırlar. Hava üreteçleri ile ortamın ısıtılması diğer enerji yöntemlerine göre daha ekonomik olmaktadır. 

Elektrikli Sıcak Hava Üreteci

Sıcak hava üreteçleri elektrikli veya gaz yakıtlı olarak çalışabilmektedir. Çalışma prensipleri gazlı olanlarla aynıdır ve ortam havasının önce alınıp sonra ısıtılarak tekerar ortama verilmesi şeklinde çalışırlar. Elektrik enerjisi ile çalışan tiplerin açık alanlarda da rahatlıkla kullanıldığı bilinmektedir. Otel, bar hatta stadyum gibi oldukça geniş alanlarda bu cihazlar rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Sıcak Hava Üreteci çalışma Prensibi

Sıcak hava üreteçleri ortam havasını önce kendisi alıp sonra bu ortamdan temin ettiği havayı ısıtıp tekrar ortama vererek çalışmaktadırlar. Yani aslında var olan havanın ısıtılmasını sağlarlar. Bu cihazlarda yanma olayı cihazın içerisinde meydana gelmektedir. Aksiyel fan ise oluşan ısının ortama bırakılmasını sağlamaktadır. 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.